ეფემერულზე დაკვირვება: პეპლების განახლებული კოლექცია
აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმის ენტომოლოგიის კოლექცია მუზეუმის დაარსების თანადროული უმნიშვნელოვანესი და ყველაზე მყიფე კოლექციაა, რომელიც აერთიანებს ისტორიულ, სამეცნიერო და ესთეტიკური მნიშვნელობით გამორჩეულ ნიმუშებს. კოლექციის ფორმირება 1880-იან წლებში დაიწყო და მოიცავს როგორც მე-19 საუკუნის, ასევე მე-20 საუკუნის ეგზემპლარებს. კოლექციაში წარმოდგენილია ევროპული, კავკასიური და ტროპიკული წარმოშობის პეპლები, რომლებიც ერთიანად ასახავენ ენტომოლოგიური ცოდნის გავრცელებასა და აბრეშუმის კულტურასთან დაკავშირებულ გლობალურ კავშირებს.
მუზეუმის ენტომოლოგიური კოლექცია წარმომავლობისა და გავრცელების არეალით 5 კონტინენტს ფარავს, მათ შორის აერთიანებს დღისა და ღამის პეპლების იშვიათ სახეობებს. პეპლების კოლექცია ბუნებაზე დაკვირვების, შემეცნებისა და გადაკვეთის ახალ არეალს გვთავაზობს, სადაც მყიფე სხეულები და მათი ვიზუალური ფორმები დროის, ტრანსფორმაციისა და ეფემერულობის შესახებ გვაფიქრებენ.
დროთა განმავლობაში კოლექციამ არაერთი გამოწვევა გამოიარა, თუმცა მისი მნიშვნელობა სწორედ ამ გარდამტეხ ფაზებში იკვეთება. კოლექციაში დაცულია იშვიათი ნიმუშები სხვადასხვა მნიშვნელოვანი ინსტიტუციებისგან, კერძოდ: კავკასიის მეაბრეშუმეობის სადგურის დამაარსებლის ნ. შავროვის მიერ შეგროვებული და მუზეუმისთვის ნაჩუქარი ევროპული და კავკასიური აბრეშუმხვევიას ნიმუშები,  თბილისში არსებული კავკასიის მუზეუმისგან საჩუქრად მიღებული კოლექცია,  ლიონის აბრეშუმსაცდელი ლაბორატორიის მიერ ნაჩუქარი ტროპიკული ნიმუშების კოლექცია,  პარიზის აკლიმატიზაციის ბაღის ზოოლოგიური მუზეუმის მიერ ნაჩუქარი ტროპიკული ნიმუშების კოლექცია,  ლაიფციგში ერნესტ ჰაინესგან შეძენილი ტროპიკული ნიმუშების კოლექცია,  სადგურის თანამშრომლების მიერ კავკასიაში მივლინების დროს შეგროვებული და სადგურის ლაბორატორიაში არსებული სახეობების ეგზემპლარები.  ვალერი პეტროვის მიერ ბოლო წლებში შემოწირული ნიმუშები, AIMF მუზეოგრაფიის პროექტის ხელშეწყობით 2025 წელს შეძენილი კოლექცია.
ექსპოზიცია აერთიანებს როგორც დღისა და ღამის  პეპლების ნიმუშებს, ასევე მუზეუმის ბიბლიოთეკაში დაცული იშვიათი ენტომოლოგიური ალბომებიდან ვიზუალურ რეპლიკებს, ასევე პეპლების კოლექციაზე მიკროსკოპული დაკვირვების ვიზუალიზაციას, რაც მნახველს მულტიმედიურ გამოცდილებას სთავაზობს.
საგამოფენო მიმართულების კურატორი: მარიამ შერგელაშვილი
საგამოფენო მიმართულების სტაჟიორები:  ვატო მაღრაძე, მარიამ გეგიძე, ელენე მარდალეიშვილი, ნინო პაპუაშვილი
გამოფენის რეკომენდატორები: ნინო კუპრავა, ვალერი პეტროვი, სოფიო ინჯია, სალომე ფაჩუაშვილი, მარინა გონაშვილი

Observing the Ephemeral: Renewed Collection of Butterflies
The Entomology Collection of the State Silk Museum is one of the museum’s most significant and fragile collections, dating back to the very foundation of the institution. It brings together specimens of exceptional historical, scientific, and aesthetic value. The formation of the collection began in the 1880s and includes both nineteenth- and twentieth-century examples. The collection features butterflies of European, Caucasian, and tropical origin, reflecting the dissemination of entomological knowledge and the global connections associated with silk culture.
Covering five continents through its geographical scope and provenance, the museum’s entomological collection includes rare species of both diurnal and nocturnal butterflies. The collection offers a new field of observation and interpretation of nature, where fragile bodies and delicate visual forms evoke reflections on time, transformation, and ephemerality.
Throughout the decades, the collection has undergone numerous challenges, yet its significance becomes even more visible through these transformative phases. Among its rare holdings are specimens collected and donated by the founder of the Caucasian Sericulture Station, N. Shavrov, including European and Caucasian silkworm moths; collections gifted by the Caucasian Museum in Tbilisi; tropical specimens donated by the Silk Testing Laboratory in Lyon; tropical collections from the Zoological Museum of the Jardin d’Acclimatation in Paris; tropical specimens acquired from Ernest Heine in Leipzig; and specimens collected by station employees during scientific expeditions throughout the Caucasus and preserved in the station’s laboratories.
The collection has also been enriched in recent years by specimens donated by Valery Petrov, as well as acquisitions made in 2025 through the support of the AIMF museography project.
The exhibition presents both butterfly and moth specimens alongside the visual replicas from rare entomological albums preserved in the museum library. It also incorporates microscopic visualizations of butterfly structures, offering visitors a multimedia experience that expands scientific observation into an immersive visual encounter.